Praca, szkoła, codzienne obowiązki. Czas biegnie coraz szybciej i niestety mamy go coraz mniej – nie tylko dla rodziny czy znajomych, ale także dla siebie. Z drugiej strony, siedzący tryb życia i brak ruchu sprawia, że warto pomyśleć o jakiejś aktywności fizycznej. A może po prostu połączyć przyjemne z pożytecznym? Wysiłek fizyczny w dobrym towarzystwie, to przecież zdecydowanie lepszy pomysł niż wylewanie potów w samotności!

 

Endorfiny w górę!

Regularny wysiłek fizyczny, niezależnie od jego formy, wpływa na wszystkie sfery naszego życia. Bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy, jest jego wpływ na psychikę i samopoczucie. Sport to fantastyczny sposób na pozbycie się smutków i odreagowanie codziennych problemów. Skutecznie zapewnia organizmowi wyższy poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Aktywność fizyczna jest też doskonałym sposobem na zmniejszenie napięcia mięśni, co znacząco obniża stres. Osoby uprawiające sport stają się nie tylko na niego odporniejsze, ale także pewniejsze siebie, dzięki czemu lepiej radzą sobie w życiu zawodowym i towarzyskim.

Jeśli dodamy do tego śmiech i zabawę, o które nietrudno zarówno podczas nauki kroków salsy, jak i wspólnej gry w siatkówkę, mamy gwarantowany nie tylko dobry humor, ale garść pozytywnej energii na kolejny dzień!

 

Wzajemna motywacja i mobilizacja

Samo rozpoczęcie treningu bywa naprawdę proste. Problem pojawia się dopiero przy próbie utrzymania systematyczności. Zapał i energia z czasem bowiem maleją, a my zaczynamy szukać prostych wytłumaczeń, by się poddać. Często brak wytrwałości ma związek z brakiem widocznych rezultatów, pomimo naszych wysiłków i starań.

 

trening
Trening w towarzystwie podnosi motywację

 

Dobrą motywacją do ćwiczeń jest więc trening w parze lub w większej grupie. Wówczas do ćwiczeń zmotywuje nas nie tylko wysiłek fizyczny, ale i świadomość, że ktoś na nas liczy.

W zespole siła

Każdy sport zespołowy jednoczy ludzi wokół jednego celu. Profesjonalistów połączy pragnienie zdobycia medalu, amatorów wizja dobrej zabawy czy poprawienia kondycji fizycznej, ale i jedni i drudzy spotykają się na wspólnym boisku, aby wygrać.

Sporty zespołowe to również integracja uczestników. Zawodnicy muszą ze sobą współpracować, a ponad indywidualności wyrasta drużyna.

 

gry zespołowe
Gry zespołowe zbliżają…

 

A może sport ekstremalny?

Ogromnym atutem sportów ekstremalnych są wielkie emocje i adrenalina, które mają szczególny dar zbliżania ludzi. To świetny sposób na nawiązanie nowych znajomości, ale i zacieśnienie więzów. Tego rodzaju sporty, bazując zazwyczaj na ścisłej współpracy, uczą zaufania oraz odpowiedzialności za drugą osobę.

Towarzyszące temu piękne widoki, pozwalają natomiast przeżywać wspólne zachwyty, wzruszenia, pozostawiając szczególne wspomnienia.

 

Spory ekstremalne
Spory ekstremalne – emocje i adrenalina

 

Sposób na nowe znajomości

Świetnym pomysłem na jesienne, deszczowe dni będą zarówno zajęcia sportowe, jak i np. taneczne. Spotykają się na nich przeróżne osoby, które nawiązują nowe relacje, często wychodzące poza mury szkoły tańca czy klubu fitness.

Również zwykły spacer z ulubionym pupilem może okazać się doskonałą okazją, by poznać sąsiada lub choćby zagadnąć w parku kogoś, kto wygląda sympatycznie. Jedno wspólne hobby już jest, rozpoczęcie rozmowy nie powinno być więc problemem!

Wyższa samoocena

Wysiłek podejmowany w celu dbania o własne ciało i ciągłe przesuwanie granic, sprawia, że ​​postrzegamy siebie bardziej pozytywnie.

Ukończony trening wywołuje wrażenie podobne do tego, jakie pojawia się, gdy osiągamy upragniony cel. Ponadto aktywność fizyczna poprawia nasz wygląd – skóra wygląda bardziej świeżo, a ciało staje się jędrniejsze. To wszystko sprawia, że w kontaktach z innymi nabieramy pewności siebie.

 

Sposób na integrację pracowników

Wysportowany człowiek to często lepszy pracownik. Ludzie aktywni są szczęśliwsi i pracują wydajniej. Wspólne uprawianie sportu powoduje zacieśnianie relacji międzyludzkich, pomaga w budowaniu zespołu, w którym z czasem nawiązują się bliższe znajomości i przyjaźnie.

To w znaczącym stopniu poprawia atmosferę w miejscu pracy. Integracja pracowników wzmacnia ich więź z firmą i pozytywnie wpływa na relacje z kierownictwem. Przedsiębiorstwo natomiast kreuje swój wizerunek organizacji nowoczesnej i dbającej o zdrowie i samopoczucie swojego zespołu.

 

A najlepiej z rodziną

Nie od dzisiaj wiadomo, że uprawianie sportu z całą rodziną jest nie tylko doskonałą formą aktywności fizycznej, ale i jednocześnie świetną zabawą. Nic tak nie wzmacnia więzi między rodzicami, rodzicem a dzieckiem, jak wspólne spędzanie czasu. Stajemy się zespołem, w którym każdy ma określone zadanie do zrobienia. Warto również pamiętać, że dzieci aktywne sportowo chętniej podejmują kolejne wyzwania i są bardziej otwarte na świat.

 

aktywność fizyczna
Nie ważne co, ważne, żeby wspólnie!

 

Seniorzy do boju!

Sport ma niesamowity wpływ nie tylko na nasz nastrój i psychikę, ale także na zdolności poznawcze. Regularne ćwiczenia, coraz bardziej popularny wśród seniorów nordic walking czy chociażby codzienne spacery dotleniają nasz mózg, wspomagając go, „gdy lata lecą”.

 

nordic walking
Nordic walking – doskonale wpływa na naszą kondycję

 

To także doskonały sposób na wyjście z domu, zawarcie nowych znajomości, a przede wszystkim codzienną energię, entuzjazm i chęć życia. Zatem, bez względu na wiek, kondycję i przyzwyczajenia, wspólna aktywność fizyczna to zawsze dobry pomysł!


Zdjęcia:

https://unsplash.com/photos/y0SMHt74yqc

https://unsplash.com/photos/r-hDCJYNcnQ

https://pixabay.com/pl/whitewater-sp%C5%82yw-konkurencji-zesp%C3%B3%C5%82-725935/

https://pixabay.com/pl/push-up-wykonywanie-fitness-trening-888024/

https://pixabay.com/pl/spacer-relaks-fit-wypoczynek-3440186/

6