7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Kuchnia francuska - sztuka na najwyższym poziomie

Kuchnia francuska - sztuka na najwyższym poziomie

Ogromne znaczenie w kuchni francuskiej ma przede wszystkim położenie geograficzne. Wpływ trzech stref klimatycznych sprawia, że lata są ciepłe, a zimy łagodne, co sprzyja uprawie roślin i hodowli zwierząt. Bogactwo warzyw, owoców oraz najlepsze wina kształtowały przez lata tę wyjątkową kuchnię.

Francja słynie ze wspaniałych owoców morzarybserów i wina. Kuchnia obfituje właśnie w te składniki oraz warzywa, takie jak: pomidory, bakłażany, karczochy, szparagi, sałaty, itp. Francuzi uwielbiają zioła, które dodają niemal do każdej potrawy. Warto zauważyć jednak, że stosują je z wyczuciem i smakiem.

Bardzo ważną rolę we Francji pełnią również napoje. Kraj ten słynie nie tylko z wyśmienitych win i szampana, ale też koniaku, armaniaku, cydru, campari czy jabłkowej wódki Calvados.

Wczoraj i dziś

Starofrancuska haute cuisine opierała się głównie na ciężkich i zawiesistych sosach ze śmietaną, mąką i masłem. Potrawy były wysokokaloryczne i ciężkostrawne, zawierały także wyszukane składniki, jak na przykład trufle.

Tymczasem obecnie młodzi francuscy kucharze opierają kuchnię na delikatnych sosach, sporządzanych na bazie mięs, ziół i przypraw. Skrócił się też czas gotowania, smażenia i duszenia, tak aby zachować wartość odżywczą produktów. W nouvelle cuisine liczy się jakość, nie ilość, co oznacza skromne porcje, ale za to artystycznie podane.

Regionalne smaki

Francja to kuchnia niuansów, zaskakujących połączeń, a każdy region ma swoje specjały oraz oryginalne sposoby i receptury na przyciągnięcie prawdziwych smakoszy i miłośników kuchni francuskiej.

Zimowo na zachodzie

Region zachodni i północno-zachodnia kuchnia północy to klimat najchłodniejszy. Pełna jest zawiesistych gulaszy i dań mięsnych, które najchętniej spożywane są zimą (carbonandeandouillette). Nie brakuje tu jednak owoców morza.

Dla przykładu, Normandia słynie z przegrzebków i muli (moules à la crème), Bretania natomiast szczyci się potrawami z homarów oraz świeżych ryb. Królują także naleśniki crêpes au froment z rozmaitymi farszami zazwyczaj słodkimi.

Kuchnia francuska - sztuka na najwyższym poziomie

Na słodko w centrum

Region centralny jest wyjątkowy, ponieważ to właśnie tutaj mieści się stolica Francji – Paryż. Ogromne znaczenie na tym obszarze odgrywa pieczywo zwłaszcza słynne croissants czy też bagietki, maczane w porannej kawie. Popularny jest także wypiekany w tutejszych les boulangeries – chleb z rozmaitymi dodatkami, jak orzechy, rodzynki lub kozi ser.

Ze złotego zbocza centralnej części regionu pochodzą najlepsze burgundzkie wina. Najbardziej cenione to te ze szczepu Pinot Noir. Francuzi nie tylko delektują się ich smakiem, ale także dodają je często do dań. Niezwykle cenionymi potrawami jest boeuf bourguignonescargots de bourgogne czy słynna coq au vin.

Szampany ze wschodu

Region wschodni i północno-wschodni to przede wszystkim Szampania. To nie tylko obszar, który zasłynął z produkcji jednego z najbardziej wytwornych trunków czyli królewskiego szampana, ale także miejsce poddane silnym wpływom Niemiec.

Tereny te słyną z doskonałych kiełbas oraz serów wytwarzanych w Alpach jak np.: ser reblochonDolina Rodanu znana jest także z dań z drobiu oraz z ryb. Podobnie jak w Alpach szwajcarskich, popularne są dania na bazie serów, jak fondue, czy raclette.

Owocowe południe Francji

Przepełnione słońcem południe Francji sprzyja natomiast uprawie warzyw i owoców. To w Prowansji spotkamy drzewa oliwnebakłażanycukiniecytrusy, a także wszelkie zioła szczodrze dodawane do tutejszych dań. Stąd pochodzą tzw. zioła prowansalskie czyli m.in. tymianek, rozmaryn, bazylia, majeranek, szałwia. Region ten ze względu na dostęp do Morza Śródziemnego bogaty jest również we wszelkie ryby oraz owoce morza. Najbardziej znaną potrawą tego regionu jest bouillabaisse – zupa rybna z dodatkiem pomidorów, ziół, skórki pomarańczowej oraz szafranu.

Początkowo była to prosta zupa rybaków, którzy gotowali ją z resztek połowów. Dopiero z czasem zaczęto dodawać do niej szafran i tak stała się jedną z najsłynniejszych potraw kuchni prowansalskiej. Warto pokusić się o przygotowanie jej samemu.

ZUPA BOUILLABAISSE

Składniki:

  • 2 kg ryb morskich,
  • 1/2 kg owoców morza,
  • 1/2 l białego wytrawnego wina,
  • 2 marchewki,
  • pietruszka,
  • 2 cebule,
  • 2 pory,
  • 6 pomidorów,
  • 4 ząbki czosnku,
  • pęczek natki pietruszki,
  • skórka z pomarańczy,
  • 2 listki laurowe,
  • szczypta szafranu,
  • łyżeczka ziół prowansalskich,
  • papryczka chili,
  • sól, pieprz,
  • oliwa z oliwek.

Sposób przygotowania:

  1. W garnku rozgrzać oliwę, dodać pokrojoną cebulę i czosnek. Zeszklić, a następnie dodać pokrojoną marchewkę, pietruszkę i białe części pora. Gdy wszystko razem się podsmaży, dodać pokrojone w kostkę pomidory.
  2. Ryby oczyścić i wyfiletować. Rybie głowy włożyć do garnka i zalać 2 litrami wody. Dodać wszystkie przyprawy, skórkę pomarańczową i gotować przez około 3 godziny na małym ogniu, co jakiś czas mieszając.
  3. Po tym czasie wywar odcedzić, dodać filety rybne, podlać winem i gotować około 15 minut. Na 5 minut przed końcem gotowania dodać owoce morza.
  4. Podawać tak, aby na każdym talerzu znalazły się różne kawałki ryb i owoców morza, posypane posiekaną natką pietruszki i kleksem śmietany.

Smacznego! Bon Appetit!

(1 Vote)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱