7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Skurcze mięśni – jak powstają i jak im zapobiegać?

jak zapobiegać skurczom mięśni 

Skurcze mięśni – jak powstają i jak im zapobiegać?

Chyba każdego z nas przynajmniej raz w życiu dopadł nagły skurcz. To bolesne i niezwykle nieprzyjemne uczucie, które może trwać nawet kilkanaście sekund. Jakie są zatem przyczyny skurczów mięśni i jak z nimi walczyć?

 

Skurcz mięśni dotknąć każdego, bez względu na to, w jakim jesteśmy wieku, czy prowadzimy siedzący czy aktywny tryb życia. Ból, jaki mu towarzyszy, spowodowany jest tym, że mięsień kurczy się z dużą siłą i pozostaje napięty przez około minutę. Najczęściej skurcz dotyczy mięśni łydki, tylnej części uda (ścięgna podkolanowe) lub przedniej części uda (mięsień czworogłowy). Może różnić się intensywnością – od łagodnych drgań po silny ból.

Kiedy pojawiają się skurcze? Czasem spotykamy się z nimi podczas chodzenia, siedzenia, treningu, a nawet snu. Bardziej podatne na tego rodzaju dolegliwości są osoby starsze, ale też niemowlęta, sportowcy lub osoby cierpiące na niektóre choroby.  

 

Od czego są skurcze mięśni?

O czym świadczą skurcze mięśni? Otóż przyczyn skurczów może być bardzo wiele: przez zwyczajne zaburzenie poziomu elektrolitów, złą dietę, po żylaki, kłopoty z krążeniem, nadciśnieniem lub poważniejsze choroby. Powodem powstawania skurczów mięśni bywa zbyt długo trwająca pozycja siedząca, zakładanie nogi na nogę, ale także obuwie na zbyt wysokim obcasie lub obcisłe spodnie. Często pojawia się skurcz mięśnia po spożyciu alkoholu lub zbyt dużej ilości kawy, substancje te bowiem skutecznie wypłukują magnez z naszego organizmu. 

 

Co jest przyczyną skurczów mięśni?

Mimo, że skurcze mięśni są tak powszechne, trudno określić skąd biorą się na pewno. Jak twierdzi dr Andrew Marks, specjalista ds. mięśni i przewodniczący Wydziału Fizjologii i Biofizyki Komórkowej na Columbia University College of Physicians and Surgeons, tak naprawdę nie ma przekonującego biologicznego wyjaśnienia skurczów mięśni[1]. Dodaje też, że publikacje medyczne raczej omijają ten temat i nie dają jasnych wyjaśnień.

Dr Martin Schwellnus specjalista medycyny sportowej na Uniwersytecie Cape Town, który obok dr Marksa zabrał głos w dyskusji na temat skurczy mięśnia na łamach New York Timesa, sugeruje, że prawdziwą ich przyczyną jest brak równowagi między sygnałami nerwowymi pobudzającymi mięsień a tymi, które hamują jego skurcze. Ta nierównowaga, jego zdaniem pojawia się, gdy mięsień zostaje nadwerężony. 

 

Skurcze mięśni po treningu

Według dr. Schwellnusa, powstawanie skurczy mięśni występuje często u sportowców lub po intensywnym treningu. Zaobserwował je u aż 79% triatlonistów, 60% rowerzystów, 39% maratończyków. Kiedy bowiem nasze mięśnie są nadmiernie eksploatowane, następuje ich przemęczenie.

Aby temu zapobiec, warto zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Po dużym wysiłku organizmowi potrzebny jest odpoczynek, tak by miał szansę regeneracji. Sposobem na zapobieganie skurczom mięśni może być też rozgrzewka przed treningiem. Dobre rozgrzanie oraz rozciągnięcie ciała zmniejszają prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Trzeba też wspomnieć, że przykre dolegliwości nasilają się w przypadku wyższych temperatur czy upałów. W sytuacjach takich najlepiej unikać nadmiernego wysiłku.

 

Niebezpieczne odwodnienie

Chociaż nie wszyscy naukowcy są w tej kwestii zgodni, to jedną z przyczyn skurczów może być odwodnienie organizmu. Jednym ze skutków intensywnego treningu lub wysokich temperatur jest to, że się pocimy. Wraz z potem tracimy cenne elektrolity, takie jak magnez, potas, sód czy wapń.

To właśnie one regulują, jak i czy w ogóle woda będzie wchłaniana do poszczególnych komórek. W przypadku ich niedoboru, następuje zaburzenie pracy komórek i nie są one w stanie pozyskać wody znajdującej się w organizmie. Deficyt mikroelementów zaburza przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni, co z kolei wpływa na ogólne prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego.

 

Skurcze a niektóre choroby i zażywane leki

Uporczywie nawracające skurcze łydek czy skurcze podczas snu, zwłaszcza z towarzyszącymi innymi niepokojącymi objawami, mogą być symptomem chorób naczyń, takich jak, przewlekła niewydolność żylna, żylaki kończyn dolnych, miażdżyca czy zapalenie naczyń. Bolesne skurcze, zwłaszcza nóg, to objaw niewystarczającego zaopatrzenia mięśni w krew. Dolegliwości o takim podłożu mogą wynikać z miażdżycy i zwężenia światła naczyń, nadciśnienia albo żylaków.

Jedną z przyczyn bolesnych skurczów mięśni, które narastają po wysiłku fizycznym lub przy niskiej temperaturze, mogą być zaburzenia hormonalne, jak np. niedoczynność tarczycy. Również niewydolność pracy nerek, cukrzyca czy problemy z metabolizmem, mogą wywoływać te przykre dolegliwości.

Leki, które sprzyjają powstawaniu skurczy, to przede wszystkim preparaty moczopędne oraz przeczyszczające.

 

Co na skurcze mięśni?

Zwykle skurcze mięśni zdarzają się sporadycznie, szybko mijają i nie wymagają interwencji lekarskiej. Dobrze jednak przyjrzeć się naszym codziennym nawykom oraz diecie. Warto zwrócić uwagę na to, jak się odżywiamy, jak wygląda nasza aktywność fizyczna, czy potrafimy sobie radzić ze stresem oraz czy dbamy o odpowiedni odpoczynek.

jak zapobiegać skurczom mięśni

Nasze codzienne nawyki mogą mieć spory wpływ na występowanie skurczów

 

Najczęściej mamy do czynienia ze skurczem mięśnia łydki. W takiej sytuacji, najlepszym wyjściem będzie rozciąganie mięśnia, a jeżeli to niemożliwe, ulgę może przynieść masaż. Pomóc w bólu może również rozgrzanie bolesnego miejsca. Może to być ciepła, rozluźniająca kąpiel bądź ciepły kompres. Kiedy jednak ból już minie, warto sięgnąć po lód. W przypadku skurczy nawracających, z pomocą może przyjść nam fizjoterapia oraz zabiegi, takie jak masaże, rozciąganie, elektroterapia czy krioterapia.

W walce z dolegliwościami może nam pomóc również regularna aktywność fizyczna. Ważne jednak, by trening nie był zbyt wyczerpujący, bo wtedy efekt może być odwrotny. Jeśli mamy skłonność do skurczów podczas snu, można przed pójściem do łóżka wykonać serię ćwiczeń.

Co ważne, trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. W ciągu doby nasz organizm traci ok. 2,5 litra wody. Aby ją uzupełnić, należy dziennie wypijać co najmniej 1,5 litra wody, chociaż eksperci WHO mówią nawet o 3 litrach dziennie.

Oczywiście w zapobieganiu skurczom mięśni nic nie zastąpi zrównoważonej diety, bogatej w mikroelementy, ale kiedy dolegliwości się powtarzają, warto mieć zawsze w apteczce magnez do picia. W takiej formie szybciej się wchłania, a poza tym jest łatwy w użyciu. Producenci oferują wiele preparatów często określanych jako tzw. magnez skurcz. Ponieważ sam magnez może jednak nie wystarczyć, preparaty te zawierają również potas i wapń.

Warto co jakiś czas, wykonać badanie stężenia elektrolitów w organizmie. Dzięki temu będziemy mieć pewność czy musimy uzupełnić dietę w potrzebne minerały, czy szukać innej przyczyny uporczywych dolegliwości.

Gdy skurcze stają się wyjątkowo uciążliwe i często nawracają lub towarzyszy im osłabienie mięśni czy zmiany w obrębie skóry zdecydowanie należy skontaktować się z lekarzem lub specjalistą.

 

Suplementy na skurcze mięśni

To, w jaki sposób traktujemy nasz organizm odbija się na naszym wyglądzie oraz jego prawidłowym funkcjonowaniu. Tymczasem w codziennej gonitwie między pracą a domem, zapominamy o odpowiedniej, zróżnicowanej i dobrze zbilansowanej diecie czy aktywności fizycznej. Organizm jest w stanie wytrzymać taki tryb jakiś czas, w pewnym momencie jednak zaczyna wysyłać sygnały ostrzegawcze, w postaci osłabienia, problemów z cerą, włosami, paznokciami czy właśnie skurczami mięśni. Bagatelizowanie tych sygnałów może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Okazuje się, że nawet moda na zdrowy styl życia – spożywanie warzyw, owoców, soków warzywnych i owocowych, może nie wystarczyć. Często, mimo tego, że jemy zdrowo, nie jesteśmy w stanie dostarczyć wystarczającej ilości witamin i mikroelementów.

Aby uzupełnić te niedobory można wesprzeć się naturalną suplementacją. Suplementy to preparaty składające się z substancji odżywczych, których zadaniem jest uzupełnienie codziennej diety. Warto po nie sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy ciężko fizycznie lub umysłowo, ale też, gdy jesteśmy na diecie odchudzającej, w przebiegu niektórych chorób czy w okresach rekonwalescencji.

Ważne, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Nie zapominajmy o diecie, odpoczynku i odpowiedniej ilości snu. To, w połączeniu z suplementacją, jest kluczem do sukcesu.

 

Suplement ProSkurcz na skurcze mięśni

Naturalny suplement diety ProSkurcz przeznaczony jest przede wszystkim dla sportowców, osób aktywnych i pracujących fizycznie, ale również dla osób prowadzących siedzący tryb życia, pracujących długo w jednej pozycji.

Składniki zawarte w suplemencie diety ProSkurcz, czyli węglan magnezu, węglan wapnia, węglan potasu oraz regulator kwasowości w postaci kwasku cytrynowego, po zmieszaniu z gorącą wodą, tworzą wysoko przyswajalne cytryniany. Składniki aktywne, powstające w wyniku reakcji to cytrynian magnezu, wapnia oraz potasu.

Co ważne, preparat nie zawiera barwników, aromatów, substancji słodzących, konserwujących, przeciwzbrylających czy wypełniających.

proskurcz zdrowie dieta jak zwalczać skurcze

Suplement diety ProSkurcz sprawdzi się nie tylko u sportowców

 

Jak stosować preparat?

Zawartość saszetki ProSkurczu należy rozpuścić w około 20–30 ml gorącej wody. Najlepsza temperatura to 70–90°C. Wystarczy wymieszać, aby preparat, się rozpuścił, a następnie dodać zimnej wody. Suplement jest gotowy do wypicia!

Zalecana porcja produktu w ciągu dnia to 1 do 2 saszetek dziennie. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji produktu.

Suplement diety nie powinien być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Należy pamiętać o zbilansowanych posiłkach w ciągu dnia oraz o prowadzeniu zdrowego trybu życia.

 

Magnez i skurcze mięśni

Zawarty w składzie ProSkurczu magnez to pierwiastek, który odpowiada za blisko 300 procesów zachodzących w organizmie człowieka. Często nazywany jest pierwiastkiem życia. Przede wszystkim może pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowo-mięśniowego, ma bowiem wpływ na dostawę energii do komórek nerwowych mózgu. O odpowiedni poziom magnezu powinny zadbać więc osoby pracujące umysłowo oraz uczące się.

Jednym z najbardziej alarmujących i nieprzyjemnych skutków braku magnezu jest mimowolne skrócenie się mięśnia, a w efekcie bolesny skurcz mięśni. Magnez ma bowiem kluczowe znaczenie w prawidłowym napięciu zarówno mięśni szkieletowych jak i mięśni gładkich.

Dzięki niemu też możemy wesprzeć pracę serca czy układ kostny. Magnez bierze także udział w transporcie innych pierwiastków niezbędnych dla równowagi elektrolitowej w organizmie, takich jak sód, potas oraz wapń.

Najlepszymi źródłami magnezu są kasza gryczana, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kakao, gorzka czekolada, ciemne pieczywo oraz oczywiście warzywa i owoce.

Aby uzupełnić jego niedobory można też sięgnąć po dostępne na rynku suplementy diety. Należy zwrócić uwagę na przyswajalność pierwiastka w organizmie. Który magnez wchłania się najlepiej? Przede wszystkim ten w formie organicznej, jak chociażby cytrynian magnezu. Jednym z takich preparatów jest ProMagnez.

 

Wpływ potasu na mięśnie

Potas to pierwiastek, który przede wszystkim odpowiada za prawidłową pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego. Bierze udział w przesyłaniu impulsów nerwowych oraz regulowaniu pH komórki i ciśnienia osmotycznego. Co ważne, pomaga w zachowaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej w naszym organizmie. Potas jest również niezbędny do prawidłowego spalania węglowodanów i białek.

Wysoki niedobór potasu, czyli hipokaliemia objawia się często skurczem mięśnia sercowego, migotaniem komór, zwiotczeniem mięśni gładkich i szkieletowych, nadmierną sennością, znużeniem, podenerwowaniem czy puchnięciem kończyn dolnych.

O braku tego pierwiastka w organizmie mogą też świadczyć skurcze mięśni nóg występujące podczas wysiłku czy upału. Niedobory potasu mogą wywoływać przede wszystkim preparaty moczopędne, ale także leki nasercowe oraz stosowane przy nadciśnieniu. Szczególnie podczas długotrwałej kuracji, powinniśmy kontrolować poziom pierwiastka we krwi i w razie potrzeby uzupełnić dietę suplementami. Przyczyną niedoborów potasu mogą być również biegunki i zatrucia oraz środki przeczyszczające. Jego poziom powinny również kontrolować wszystkie osoby na diecie odchudzającej.

Potas znajdziemy w suszonych owocach, takich jak morele, figi, rodzynki czy jabłka, ale także w bananach i awokado. Dobrym jego źródłem są wszelkie przetwory pomidorowe, owoce cytrusowe i warzywa liściaste.  

dieta a skurcze mięśni jedzenie proskurcz magnez

Odpowiednia dieta ma spory wpływ na nasze mięśnie

 

Wapń, czyli silne kości i mięśnie

Ważnym pierwiastkiem, którego nieprawidłowy poziom może sprawić, że pojawią się przykre skurcze mięśni, jest wapń. Minerał ten zaliczany jest do najważniejszych jonów występujących w naszym organizmie.  Wapń odpowiada przede wszystkim za zdrowe zęby i mocne kości, ale także pracę mięśni.

Poważny niedobór tego pierwiastka, czyli tzw. hipokalcemia może prowadzić nawet do rozwoju tężyczki. To patologiczny stan, charakteryzujący się niekontrolowanymi, często bolesnymi skurczami lub drżeniami mięśni. Przyczyną jest zwiększona szybkość przekazywania sygnałów pomiędzy nerwami a mięśniami, czyli tzw. nadmierna pobudliwość nerwowo-mięśniowa.

Skutkiem niedoborów może być łamliwość paznokci, wypadanie włosów czy skłonność do powstawania sińców i siniaków. Możemy być bardziej nerwowi oraz nadpobudliwi. U dzieci oraz młodzieży w okresie dojrzewania niedobory wapnia mogą prowadzić do zahamowania wzrostu i krzywicy. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do rozwoju szeregu chorób sercowo-naczyniowych.

Naturalnym źródłem wapnia jest przede wszystkim mleko i jego przetwory, ale także jaja, ryby, migdały, orzechy, kasza gruboziarnista, fasola, warzywa liściaste, nasiona roślin strączkowych, karob czy jarmuż.

 

[1] https://www.nytimes.com/2008/02/14/health/nutrition/14BEST.html

(2 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱